Fazla AkademikGenel

Covid 19 Döneminde Değişen Tüketici Davranışları

Dünyanın dört bir yanında tüketiciler; temel ihtiyaçlarının yanında evde vakit geçirmek için de harcamalarına devam ediyorlar. Tüketicilerin tükettikleri ürün kategorisinde artan bir ivme fark görülmektedir. Tüketici harcamalarında önemli ölçüde dikkat ettiği de görülmektedir. Tüketici harcamalarından birdenbire düşüş gösteren kategorilerin başında restoran, giyim, ev gereçleri, seyahat gibi kategoriler gelmektedir. Tüketiciler gıda ve kişisel bakım ürünlerinde daha fazla harcama yaptığı görülmektedir ve kullandığı markayı kolay kolay değiştiremeyen tüketicinin kullandığı markayı beğenmediği takdirde ya da mevcut bulunmadığı halde bir diğerine geçtiği görülmektedir.  Tedarik zinciri büyük firmalar tüketiciye daha iyi bir deneyim sunmakta ve müşteri sadakati kazanmaktadır. Bu durum onlara büyümeleri için bulunmaz bir fırsat olarak görülmektedir. Ülkelerin çoğunda var gün içerisindeki zamanlarının çoğunda haber takip etmek, yemek hazırlamak, dijital medyada vakit geçirmek gibi evde yapılacak aktivitelere kaydırıldığı görülmektedir. Pandemi sırasında hem yeni başlayan hem de sayıları artan birçok uygulama geliştirildi ve bu uygulamalarda el değmeden yapılan aktivitelerin sayısı günden güne artmaya başladı (MCkinsey&Company).

“Covid-19 salgını tüketicilerin hem geleneksel medyada hem de sosyal medyada daha fazla zaman geçirmesine sebep olduğundan bu dönemde pazarlama ve reklamcılık sektörü de önem kazanmış; bu alanda yapılan çalışmaların da hızla artmaya başladığı görülmüştür” (Marketing Türkiye, 2020’den aktaran Erkan, 2020: 588).

Tüketiciler, sağlık, kişisel sağlık ve refah endişesi olan yeni bir bükülme ile finansal olarak etkilenecektir. Uzun vadeli davranış değişikliği için yeni bir motivasyon sunabilir, yeni bir ‘tasarruf ve stoklama’ değeri ve satın alma alışkanlıklarındaki değişim ile daha tutumlu hale gelecek olan yeni bir göç tüketici segmentini düşündürebilir (MEHTA S, 2020).

Medyasist

Şahsına Münhasır Üniversite Mezunu, Dijital Pazarlama Uzmanı, Blogger, Podcaster, vs vs...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.

Başa dön tuşu